Rozważając nad idealnym systemem podatkowym, musimy najpierw wyjaśnić czym tak naprawdę jest podatek. Podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Państwa. Kolejnym pytaniem, które musimy sobie zadać to „Czy podatek jest potrzebny?” Podatki są potrzebne na utrzymanie instytucji państwowych, ochronę obywateli, opiekę i pomoc, produkcję dóbr publicznych, bezpieczeństwo, szkolnictwo oraz służbę zdrowia, podsumowując podatki są potrzebne, żeby dostarczać władzom publicznym określonych środków finansowych, aby mogły one realizować swoje zadania. Jest to podstawowe źródło dochodów finansowych we współczesnych państwach. Problematyka opodatkowania ma szczególne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego każdego kraju. Podatki stanowi bowiem główne źródło dochodów budżetowych państw, a co za tym idzie decyduje o ich suwerenności, bezpieczeństwie finansowym i możliwościach rozwojowych. Systemy podatkowe kształtowały się pod wpływem przemian gospodarczych, społecznych i politycznych. Należy jednak zaznaczy, że pomimo licznych zmian, obarczone są one wadami i wymagaj ciągłego doskonalenia mającego na celu ich dostosowanie do nowych warunków gospodarowania.

Przez lata dla niektórych rajem podatkowym była Szwajcaria, jednak w skutek zmian i nacisku międzynarodowego słynna niegdyś szwajcarska tajemnica bankowa przestała istnieć, a szwajcarskie banki zaczęły udostępniać dane zagranicznych obywateli czy firm. Chyba każdy z nas słyszał takie stwierdzenie jak „Konto na Kajmanach”, mogłoby się wydawać, że z punktu widzenia podatnika tutejszy system jest bliskim ideału i nie bez powodu jest nazywany jest tak zwanym rajem podatkowym. Warto zadać sobie pytanie – co się składa na to, że jest tak określany? Otóż na terytorium Kajmanów nie zapłacimy podatku dochodowego, kapitałowego czy spadkowego, a władze gwarantują tajemnicę danych zarejestrowanych na wyspach spółek. Z punktu widzenia podatnika, można twierdzić, iż taki system byłby przyjazny dla niego i jego portfela. Bo kto nie chciałby zarabiać i nie mieć obowiązku zapłaty podatku od dochodu? Kolejnym państwem, które swoim systemem podatkowym przyciąga do siebie przedsiębiorców niewątpliwie jest Hong Kong, który od czasu odłączenia się z rąk brytyjskich stał się chińskim „specjalnym regionem administracyjnym” z własną odrębną walutą, swoim prawem i systemem politycznym. Hong Kong przyciąga do siebie przedsiębiorców z całego świata, których przekonują niski podatek PIT i CIT oraz brak podatku VAT. Hong Kong to również bezpieczeństwo działania oraz gwarancja tajemnicy transakcji. Te wszystkie czynniki składają się na to, że Hong Kong stał się idealnym ośrodkiem pośredniczenia w transakcjach handlowych pomiędzy Chinami, a Unią Europejską. Kolejnym państwem, na które warto zwrócić uwagę podczas szukania idealnego systemu podatkowego jest Bahrajn. To małe państwo leżące w Zatoce Perskiej posiada wysoko rozwinięty sektor finansowy, z tzw. islamską bankowością, która gwarantuje poufność oraz bezpieczeństwo transakcji. Dodatkowym dużym atutem jest brak podatku PIT oraz CIT. Omawiając powyższy temat nie można pominąć Stanów Zjednoczonych Ameryki, a konkretnie stanów Nevada oraz Wyoming. Dla przykłady w przytoczonych stanach nie zapłacimy podatku od zysku kapitałowego, podatku od darowizny, podatku od dochodów osobistych czy podatków od spadku. W stanie Wyoming dodatkowo nie zapłacimy podatku CIT dlatego też stan Wyoming stał się kierunkiem chętnie wybieranym przez amerykańskich przedsiębiorców.

Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone przypadki możemy wyobrazić sobie idealny system podatkowy. Z punktu widzenia podatnika mogłoby się wydawać, że idealnym system podatkowym jest ten w którym zapłacimy niskie podatki lub nie zapłacimy ich wcale, rozpoczniemy działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach i nie poniesiemy dużych kosztów z tym związanych, założymy rachunek bankowy całkowicie chroniony tajemnicą bankową. Idealnym system podatkowy to taki, który gwarantuje pełną poufność i bezpieczeństwo naszych danych. Omawiając temat podatków nie możemy jednak zapomnieć o wszystkich benefitach i korzyściach jakie niesie za sobą ich opłacanie. Nie płacąc podatków nie moglibyśmy umówić się na wizytę do lekarza, zawiadomić policji o grożącym nam niebezpieczeństwie czy skorzystać z różnych innych instytucji państwowych. Dlatego analizując różne systemy podatkowe w różnych państwach na świecie, nie możemy stworzyć idealnego systemu podatkowego dla wszystkich i pod każdym względem, możemy jedynie stworzyć system zaspokajający niektóre potrzeby podatnika.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *